Aktualności

Dzień Żołnierzy Wyklętych – 01.03.2014 r.

zolnierze_wykleci_003Już po raz czwarty dnia 1 marca obchodziliśmy Dzień Żołnierzy Wyklętych – żołnierzy niezłomnych, którzy bohatersko walczyli z okupantem hitlerowskim o wolną Polskę. Po wojnie prześladowani przez władze komunistyczne zostali przez nie skazani na zapomnienie. Uczniowie naszej szkoły czynnie uczestniczyli w uroczystościach, służących przywracaniu pamięci o żołnierzach wyklętych, zorganizowanych przez Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.

Dnia 3.03.2014 r. w Sali Rycerskiej Zamku Kazimierzowskiego odbyła się sesja naukowa, której celem było przybliżenie uczniom sandomierskich szkół, wybranych żołnierzy wyklętych. Sesja o tyle wyjątkowa, że prelegentami byli sami uczniowie. Katolickie Gimnazjum i Liceum im. Św. Jadwigi Królowej reprezentowali Karolina Ochmerak, Agata Iwanicka oraz Jakub Klimek,  przybliżając kolejno postaci Danuty Siedzikównej  ps. ”Inka”, Stanisława Sojczyńskiego ps. ”Warszyc” i Antoniego Hedy ps. „ Szary”.

7 marca z kolei uczniowie liceum wzięli udział w wykładzie dr Ewy Kurek, poświęconemu pułkownikowi Hieronimowi Dekutowskiemu ps. „Zapora”, żołnierzowi Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, dowódcy oddziałów partyzanckich AK i Zrzeszenia Win, zamordowanemu przez UB 7 marca 1949 roku. Fascynująca postać „Zapory” oraz żołnierzy z jego oddziału była inspiracją dla twórców filmu dokumentalnego, poświęconemu płk. Dekutowskiemu , który uczniowie mieli okazję obejrzeć podczas spotkania z dr Ewa Kurek.