Aktualności

„HISTORIA W OKNACH” – 11.10.2015 r.

Uczniowie sandomierskiego „Katolika” wzięli udział w scenicznym happeningu z okazji uroczystości odpustowych ku czci błogosławioneo Wincentego Kadłubka.

Katolickie Gimnazjum i Katolickie 20151011_114041Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej wzięło udział we wspólnym projekcie szkół sandomierskich prezentującym sceny rodzajowe z historii Sandomierza w oknach budynków Starego Miasta z okazji uroczystości ku czci bł. Wincentego Kadłubka.
Młodzież z naszych szkół prezentowała postacie historyczne związane z dworem królewskim. W witrynach okien na rynku Starego Miasta uczniowie wcielili się postacie: królowej Jadwigi i jej dwórek, króla Władysława Jagiełły, Zawiszy Czarnego, Wincentego Kadłubka i Jana Długosza. Młodzież z innych sandomierskich szkół zaprezentowała między innymi Halinę Krępiankę, Tatarów, Teresę Morsztynównę, ucztę weselną królowej Jadwigi i Jadwigę opiekującą się chorymi.
Autorem pomysłu i aranżacji scen była Grażyna Milarska, której pomagali nauczyciele poszczególnych szkół. Młodzieżą Katolickiego Gimnazjum i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej opiekowała się nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie Aleksandra Pawłowska-Mazur. Wierni biorący udział w uroczystościach ku czci błogosławionego Wincentego Kadłubka i turyści oglądali i fotografowali historyczne sceny i postacie.

Posłuchaj w Radiu Leliwa …

Zapraszamy do galerii …