Aktualności

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH I BAL JADWIŻAŃSKI – 13.10.2015 r.

20151013_171123Modlitwą i tańcem uczcili świętą Jadwigę.

Uroczysta msza święta w katedrze pod przewodnictwem ordynariusza diecezji sandomierskiej biskupa Krzysztofa Nitkiewicza oraz doroczny bal złożyły się na obchody 631 rocznicy koronacji św. Jadwigi na króla Polski w Katolickim Gimnazjum oraz Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Sandomierzu – szkołach noszących jej imię.

– Można wierzyć we wszystko, ale nie zmieni to naszego życia. Chyba że na gorsze. Jeżeli zaczniemy żyć z Chrystusem, wtedy nasze życie zmieni się na lepsze, tak jak zmieniało się życie tych, którzy spotykali Jezusa. Wskrzeszał zmarłych do życia. Pocieszał. Wskazywał im drogi całkowicie nieznane. Ich życie się zmieniało całkowicie – mówił ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz podczas homilii. Odwoływał się także do wspominanego w liturgii błogosławionego Honorata: – Kiedy odkrył Chrystusa, postanowił zmienić swoje życie. Związał swoje życie z Jezusem i był człowiekiem szczęśliwym, i wszyscy, którzy się z nim spotykali, doświadczali szczęścia. Człowiek, który jest blisko Jezusa, jest szczęśliwy i daje szczęście innym, czego wam z całego serca życzę – mówił do zgromadzonej w katedrze młodzieży biskup ordynariusz.

Przeczytaj na diecezjasandomierska.pl …

Przeczytaj na sandomierz.gosc.pl ...

Przeczytaj na ekai.pl …

Posłuchaj w Radiu Leliwa …

Zapraszamy do galerii …

Obejrzyj filmik na Youtube …

Pasterz diecezji odebrał w czasie Eucharystii ślubowanie od uczniów klas
pierwszych. Żyjąca w XIV wieku Jadwiga – najmłodsza córka Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki była jedyną kobietą, która została koronowana na króla, jako że polskie prawo nie dawało królowej dziedzicznego tronu. Głęboka wiara i miłosierdzie wobec bliźnich a także troska o rozwój krakowskiej uczelni sprawiły, że pozostała w ludzkiej pamięci jako święta pani wawelska.

W 1986 r. papież Jan Paweł II beatyfikował Jadwigę a 11 lat później dokonał jej kanonizacji.

– To postać mocno związana z ziemią sandomierską. W Sandomierzu żywa jest pamięć o świętej Jadwidze: wąwóz, którym lubiła się przechadzać, nosi jej imię, podobnie jak katolicka szkoła znajdująca się przy ulicy jej imienia – mówi historyk regionalista dr Roman Chyła.

To właśnie w szkolnej kaplicy KLO znajdują się relikwie świętej. Rocznica koronacji Jadwigi zgodnie ze szkolną tradycją jest obchodzona w sandomierskim „Katoliku” bardzo uroczyście. Nieodłącznym elementem świętowania jest bal jadwiżański. Podobnie jak w ubiegłym roku do wspólnej zabawy młodzież zachęcali wodzireje z grupy „Trio z Rio”.

– Zależy nam na tym, aby nauczyć młodzież pięknej i kulturalnej zabawy – podkreśla dyrektor szkoły s. Grażyna Chrobak. – Jak pokazuje nasze kilkuletnie już doświadczenie, młodzież potrafi się bawić dobrze bez żadnych używek. Recepta jest bardzo prosta: trzeba młodych ludzi nauczyć tańczyć. Dlatego od kilku lat w naszej szkole są prowadzone obowiązkowe zajęcia tańca. Młodzież bawiąca się na balach czy studniówkach do białego rana to piękny widok i ogromna radość dla serca. I sukces wychowawczy zarazem. Młodzi ludzie idą w świat z bardzo potrzebną umiejętnością, która zarazem dostarcza im pięknych przeżyć.