Absolwenci

Wypowiedzi naszych absolwentów (film):

https://drive.google.com/file/d/1nmyIZZ8k5B8092z-qhw5OsQJYhdxblRw/view?usp=drivesdk

Absolwenci o tym dlaczego warto się uczyć w naszej szkole:


 

Monika Łuba (KLO – matura, rocznik 2010)

Wybór nauki w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu należał do moich najtrafniejszych wyborów. Dzisiaj, patrząc z perspektywy pięciu lat od zakończenia nauki w tej szkole, pragnę podzielić się moimi refleksjami dlaczego warto zacząć tam naukę.

Jedną z pierwszych, ważnych kwestii, która w moim przypadku zadecydowała o wyborze tej szkoły było to, że znajomi, zachęcając mnie do rozpoczęcia tam nauki, mówili mi, że panuje tam bardzo miła i przyjazna uczniom atmosfera. I faktycznie, sama mogłam przekonać się o tym już na początku września pierwszej klasy liceum. Moje obawy dotyczące pierwszych dni w całkiem nowym mieście i nowej szkole okazały się bezpodstawne. Starsi koledzy i koleżanki służyli pomocą, niestrudzenie tłumaczyli, jaka klasa i gdzie się znajduje. Podobnie nauczyciele – już od początku nauki w liceum służyli pomocą, poratowali jak płynnie przejść z aury gimnazjum do „dorosłego świata” liceum. Bardzo miło wspominam sytuacje, gdy podczas przerw między lekcjami dużo rozmawialiśmy z kolegami i koleżankami. Każdy mógł także porozmawiać z nauczycielami, nie było wówczas żadnych barier, onieśmielania w poproszeniu o pomoc, gdyż w sytuacji zwrócenia się o pomoc, zapewne nikt z nas nie został pozostawiony sam sobie.

Niewątpliwie na wybór KLO wpłynął również wysoki poziom nauczania. Uważam, że to sandomierskie liceum posiada bardzo dobrze merytorycznie przygotowaną kadrę nauczycieli, co przełożyło się na semestralne i roczne wyniki nauczania, a także na wyniki matur. Nauczyciele potrafią tutaj dopingować młodzież w rozwijaniu ich pasji i zainteresowań. Przykładem są liczne wygrane uczniów w konkursach przedmiotowych. Prywatnie również mogłam rozwijać swoje zainteresowania przedmiotami humanistycznymi biorąc udział w konkursach humanistycznych, a dzięki pomocy nauczycieli – opiekunów przynosiło to dobre rezultaty.

Nauka w KLO opiera się wartościach chrześcijańskich. Bardzo mocno akcentowana jest nauka Papieża Jana Pawła II. Uważam, że jest to niezmiernie ważne, że nauka w liceum opiera się na tak solidnym fundamencie. Niezmiernie pomaga to w dalszym życiu dokonywać przemyślanych wyborów.

Kaplica szkolna jest cały czas otwarta, więc jest możliwość indywidualnej modlitwy, nie tylko przed trudną klasówką, ale także w każdej chwili gdy odczuwa się taką potrzebę. Ponadto, fakt, że mogłam uczyć się w miejscu, gdzie znajdują się relikwie Św. Jadwigi Królowej, do dziś jest dla mnie zaszczytem.

Dzięki temu, że w liceum nosiłam mundurek, nauczyłam się skromności, samodyscypliny w tym,  aby taki mundurek codziennie zabierać do szkoły. Mundurki sprawiały, że czułam, że nie muszę „szpanować” modnymi i drogimi ubraniami, żeby zwrócić na siebie uwagę.

Nie mogę również nie wspomnieć o usytuowaniu szkoły w jednym z najbardziej urokliwych zakątków Sandomierza. Moje liceum usytuowane jest na jednym z tradycyjnych wzgórz sandomierskich, z okien szkoły rozciągał się cudowny widok na Wisłę, natomiast letnie przerwy można było umilić sobie spacerem, w cieniu drzew.

Choć od rozpoczęcia nauki w KLO minęło już prawie osiem lat, to i tak zawsze pozostanie „moje liceum”, „moja szkoła”, „mój Sandomierz”. Spędziłam tam cudowne trzy lata, bardzo pracowite, ale mając wokół siebie tak cudownych ludzi, z którymi do tej pory utrzymuję kontakt, te trzy lata minęły za szybko. Bardzo chętnie powracam do Sandomierza, do tej szkoły, gdyż dla absolwentów drzwi liceum zawsze są otwarte. Z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że gdybym miała powtórnie wybierać szkołę średnią, to byłoby to właśnie to liceum!


Weronika Kasprzycka

Witajcie !

Jestem absolwentka KLO i chciałabym powiedzieć Wam  kilka słów na temat dlatego warto uczyć się w Sandomierskim Katoliku 🙂

Po pierwsze, szkoła  szkoła jest mała i bezpieczna , uczniowie ucza się w niewielkich liczebnie klasach ok. 20 osób co sprawia, że jest wieksze zainteresowanie uczniem, jego pracą co w efekcie przekłada się na lepsze zrozumienie danych treści i wyższe wyniki w nauce. Grono pedagogiczne to w większości wybitnej klasy nauczyciele świecy oraz przemiłe  Siostry Służki, które swoją pracą i zapałem  pomagają uczniowi rozwijać swoje zainteresowania i poszerzać horyzonty.   W Katoliku panuje „magiczna „ atmosfera spowodowana m. In. Tym że wszyscy noszą jednakowe mundurki, dzięki temu nikt się nie wyróżnia i wszyscy są równi.

Dodatkowo tylko w „Katoliku” organizowane są  co roku „bale Jadwiżańskie”, prowadzone przez znanych wodzirejów  Lednicy, które są okazja do integracji uczniów, niesamowitej zabawy oraz oddnia Chwały Panu przez wspólne tańce 🙂 Poza balami odbywa się wiele różnych imprez i uroczystości szkolnych: ślubowanie uczniów, spotkania opłatkowe, kolędowanie, dzień Patronki, dzień języków obcych i wile innych. Co roku w okresie Wielkiego Postu organizowane są  wspólne rekolekcje wyjazdowe dla wszystkich uczniów oraz w każdy pierwszy piątek miesiąca wspólna msza w Katedrze.

W Katoliku znajdziemy coś i dla Ciała i dla ducha ponieważ  istnieje bardzo wiele kół zainteresowań . M.in. koło taneczne, sportowe (piłka nożna dziewcząt, chłopców, siatkówka) w których możemy doskonalić swoje ciało jak również koła matematyczne, informatyczne,  teatralne, chór szkolny i wiele innych 🙂

Jestem bardzo dumna że, miałam możliwość uczenia się w Katolickim Liceum. Im Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu, ponieważ  czułam się w niej bezpiecznie „jak w domu”, mogłam pogłębić swoją wiarę, poznałam cudownych ludzi, nawiązałam nowe przyjaźnie, miałam możliwość rozwijania swoich  zainteresowań i pasji pod okiem  wyszkolonych nauczycieli 🙂

Uważam, że wybierając Sandomierski Katolik wygrywasz los na loterii 🙂


 Patrycja Juda

W Katolickim Liceum im. Św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu warto uczyć się z wielu względów. Przede wszystkim szkoła wychowuje w  duchu  chrześcijańskim, co odróżnia ją od wielu szkół w naszym powiecie. Uwidacznia Boga i nauczanie Kościoła Katolickiego. Pokazuje jak powinien wyglądać prawdziwy chrześcijanin- praktykujący i znający zasady wiary.  Pozwala poznać człowieka poprzez pryzmat prawdy i dobra.

W KLO możemy nauczyć się także odpowiedzialności, zarówno tej wobec  naszych najbliższych, jak i Ojczyzny.  Pozwala ukształtować postawę patriotyczną, tak rzadko popularyzowaną wśród młodzieży. Pokazuje jak należy brać odpowiedzialność za swoje zachowanie i postępowanie. Uczy jak dbać i szanować otaczające nas środowisko.

W szkole dzięki jednolitemu ubiorowi, nikt nie może poczuć się gorszy. Ubiór nie dzieli uczniów na ,,bogatszych” i ,,biedniejszych”.

Atmosfera jaka panuje w KLO jest bardzo ciepła, można powiedzieć, iż rodzinna.  Każdy uczeń jest traktowany indywidualnie. Przez co można łatwo rozwiązywać problemy wychowawcze.

Warto uczyć się w KLO, ponieważ szkoła ta ukazuje jak ważna w życiu każdego człowieka jest praca, dzięki której kształtuje się postawę młodych ludzi.

Szkoła tworzy dobre warunki do rozwijania talentów, poprzez liczne kółka zainteresowań, zajęcia dodatkowe, zajęcia taneczne, jak i filharmonię- która jest przeze mnie bardzo miło wspominana.

Mariana Markiv

Szczęść Boże, w zeszłym roku (2021) ukończyłam Liceum w Sandomierzu. Wielkim marzeniem mojego życia było stać się dentystą, dlatego pojechałam uczyć się do Polski będąc małą dziewczynką. Najpierw do Mariówki, a potem do Sandomierza. Dużo się starałam i dziś mogę się podzielić wspaniałą wiadomością- dostałam najwyższą punktacje na turze 1 w Uniwersytet Jagielloński na kierunek lekarsko-dentystyczny. Myślę że moje starania nie były tak sukcesywne bez tej szkoły. Nauczyła mnie dyscypliny, więc dążyłam do marzenia. Także chciałabym bardzo podziękować mojej Pani od Biologii – Pani Nel, która porodziła we mnie miłość do biologii. Te trzy lata byłam zachwycona biologią. A dziś to przyprowadziło do tego ze na rozmowie kwalifikacyjnej ( na której oceniano mnie zgodnie ze znajomością biologii) otrzymałam najwyższe punkty.
Mariana Markiv – absolwentka Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Sandomierzu.